U petak, 18. marta 2022. godine u Kur-Salonu u okviru Specijalne bolnice za rehabilitaciju Banja Koviljača održana je Konferencija povodom otvaranja Trećeg poziva za podnošenje prijedloga projekata za Program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina.
Događaj je organizovan u cilju promocije Trećeg poziva, a hibridni format konferencije omogućio je da se široj javnosti, kroz direktno praćenje, predstavi kako Program, tako i projekati, koji se sprovode u okviru Drugog poziva.
Ispred Grada Loznice, kao domaćina događaja, prisutne je pozdravio Ljubinko Djokić, zamjenik gradonačelnika Loznice, istakavši doprinos fondova Evropske unije području Loznice kroz implementaciju projekta “Muzejske priče”. “Projekat je partnerski realizovalo 11 muzeja prekograničnog područja: 6 u BiH i 5 muzeja/institucija u Srbiji. Opšti cilj projekta bio je jačanje kulturnog identiteta Srbije i Bosne i Hercegovine, a postignuti rezultati su umrežavanje muzeja, kao i bolja vidljivost i pristupačnost muzeja posjetiocima”.
Svečanu ceremoniju otvorila je ministar za evropske integracije Republike Srbije i Nacionalnog IPA koordinatora, Jadranka Joksimović, koja se ovom prilikom osvrnula na važnost Trećeg posljednjeg poziva u perspektivi 2014-2020, koji se koristi prije ulaska u naredni programski period 2021-2027. Ministar Jadranka Joksimović istakla je da se finasijska sredstva koriste na uspješan način, da imaju za cilj podsticanje ravnomjernog, održivog razvoja, investiranja u održivi razvoj, ulaganje u zelenu infrastrukturu, zaštitu životne sredine, održivi turizam, inkluzivni rast. Tokom izlaganja Jadranka Joksimović podstakla je lokalnu samoupravu na međusobnu saradnju: “Opštine treba da međusobno sarađuju kako bi mogle da naprave dobre regionalne projekte, koji će imati uticaja na više opština u okrugu i koji će zaista donijeti doprinos svakom građaninu. Manje opštine koje imaju manje kapaciteta osloniće se na one veće koje imaju više iskustva i administrativnih kapaciteta”.
Ispred Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine prisutnima se obratio Edin Dilberović, direktor Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine iz Sarajeva. “Smatram da je ovaj program dao značajan doprinos jačanju i poboljšanju odnosa naročito između lokalnih zajednica u programskom području Bosne i Hercegovine i Srbije. Mislim da svi možemo biti ponosni na brojku od preko 60 zajedničkih projekata implementiranih u okviru programa”, napomenuo je direktor DEI, Edin Dilberović. “Osim projekata čije se ugovaranje očekuje u okviru Trećeg poziva , nastavljamo saradnju i u okviru novog Programa. Proces programiranja kroz koji su naše dvije operativne strukture pokazale visok nivo saradnje uspješno je priveden krajem prošle godine i uskoro se očekuje odobravanje od Evropske komisije. Zahvaljujući Evropskoj uniji, za ovaj novi IPA III Program prekogranične saradnje Srbije i BIH biće izdvojeno 14 miliona eura IPA sredstava”. Na kraju, izlaganja , direktor Direkcije za evropske integracije Bosne i Hercegovine istako je da je kroz Treći poziv opredijeljeno oko 3,2 miliona eura i pozvao aplikante da uzmu učešće na predstojećim događajima povodom otvaranja poziva, kao i da iskoriste priliku za traženje partnera i sklapanje čvrstih i održivih partnerstava.
Na kraju uvodnih obraćanja uslijedilo je onlajn uključenje Marka Jovanovića, pomoćnika ministra finansija, ispred Sektora za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, ovom prilikom osvrnuo se na informacije koje su od važnosti za aplikante Poziva. “Poziv je objavljen 9. marta, a rok za podnošenje prijedloga projekata je 7. jun 2022. godine. Indikativni budžet iznosi 3,207,809 eura. Opšti cilj ovog poziva je unapređenje društveno-ekonomskog razvoja u prekograničnom području Republike Srbije i Republike BiH. Specifični ciljevi, rezultati kojima bi podnijete apikacije trebalo da doprinesu su sljedeće: Podsticanje socijalne i ekonomske inkluzije, povećanje doprinosa turizma društveno-ekonomskom razvoju prekograničnog područja. Tokom realizacije ovog poziva pažnja će biti usmjerena ka promociji rodne ravnopravnosti, zaštiti i unapređenju rodnih manjina, njihovom učešću u donošenju odluka, integraciji osoba sa fizičkim i mentalnim invaliditetom, zaštiti i promociji dječijih prava, demokratskih standarda, zaštiti životne sredine i očivanju prirodnih resursa i biodiverziteta, odnosno biološke raznovrsnosti”, istakao je Marka Jovanovića.
Nakon uvodnog dijela, Živko Kolašinac, šef Zajedničkog tehničkog sekretarijata za Program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina predstavio je tekuće projekte sa Drugog poziva za ovaj Program.
Na samom kraju programa, pozvani su potencijalni korisnici da prate Informativnu sesiju i Forum za traženje partnera koji će biti organizovani u ponedeljak, 21. marta 2022. godine.
Ovaj događaj je svojevrstan doprinos unapređenju saradnje između Srbije i Bosne i Hercegovine i jačanju privrednih i društvenih odnosa, uz vjerovanje da će se u narednim godinama realizovati mnoštvo uspješnih projekata, čiji će rezultati ići u korist građanima kako Republike Srbije tako i Bosne i Hercegovine.